Početna strana > Hronika > Ustavni sud Italije razmatra zakon o imunitetu premijera Silvija Berluskonija
Hronika

Ustavni sud Italije razmatra zakon o imunitetu premijera Silvija Berluskonija

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. januar 2011.

Rim - Italijanski Ustavni sud danas počinje raspravu o ustavnosti zakona o imunitetu lica na javnim funkcijama, prema kome je i italijanski premijer Silvio Berluskoni zaštićen od pojavljivanja pred sudom.

Premijer je optužen u dva slučaja u Milanu za korupciju i proneveru poreza. Oba postupka protiv Berluskonija privremeno su prekinuta ali će se odmah nastaviti ako Sud utvrdi da je zakon neustavan.

Sud od 15 sudija danas će na otvorenom ročištu razmatrati ovaj predmet a odluka se očekuje u četvrtak.

Zakon kome se oštro protivila opozicija usvojen je u martu prošle godine zahvaljujući Berluskonijevim konzervativnim poslanicima koji kontrolišu parlament, i stupio je na snagu narednog meseca.

Prema tom zakonu suđenja su suspendovana do 18 meseci ako je optuženi „legitimno sprečen” time što je premijer ili član vlade. Kako navodi agencija AP ovaj zakon su Berluskonijevi konzervativci predvideli kao privremenu meru da im kupi vreme da pripreme trajniji zakon koji obezbeđuje imunitet najvišim zvaničnicima.

Berluskoni, koji je tri puta izabran na vlast u poslednjih 17 godina, već je dva puta ranije pokušao da izdejstvuje da zakon o imunitetu prođe u Ustavnom sudu ali oba puta, 2004. i 2009. godine, Sud je odbacio takav zakon.

Premijer je predmet brojnih sudskih istraga i nekoliko suđenja koji proističu iz njegovih poslovanja kao medijskog tajkuna 1980-ih i početkom 1990-ih. On je po tim predmetima ili oslobođen ili je slučaj zastareo, a uvek je tvrdio da je nevin.

U prvom od dva najnovija slučaja Berluskoni je optužen da je podmitio britanskog advokata Dejvida Milsa da bi za njega lagao na sudu tokom 1990-ih.

U drugom postupku Berluskoni je optužen za proneveru poreza pri kupovini televizijskih prava za svoju televizijsku imperiju Mediaset. Istraga je prošle godine završena i mogla bi da dovede do optužnice ako se ukine zakon o „legitimnoj sprečenosti”. 

(Beta)